Наместо класичната, направете сосема различна САЛАТА ОД ЗЕЛКА: Одлично се вклопува во празничната трпеза, а кремастиот вкус освојува!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Салатата од зелка која ќе ја прелиете со оцет е веќе класика, сега направете ја оваа со варени јајца и мајонез.

Нема човек кој не сака да јаде салата од зелка и малку рен во комбинација со печено месо. Сега наместо класичната, направете салата од зелка со варени јајца и мајонез.

Оваа салата ќе стане хит на прославите, но можете да ја послужите и за ручек со малку месо како сланина.

Состојки:

  • 600 гр свежа зелка
  • 2-3 топени сирења
  • 3 варени јајца
  • млад кромид
  • 3-4 чешниња лук
  • мајонез
  • со, шеќер, црн пипер

Подготовка:

- Advertisement -

Изрендајте ја зелката и посолете ја. Изрендајте ги и сирењето и варените јајца. Оставете на страна една жолчка за декорација.

Младите кромидчиња исечкајте ги, а лукот ситно исечкајте го. Измешајте ги сите состојки, а потоа додадете сол и бибер. Соединете ги состојките и додадете мајонез.

Од добиената смеса во садот направете полутопка, долниот дел украсете го со млад кромид, а врз него изрендајте ги жолчките.

Декорирајте и послужете. Пријатен апетит!

Во продолжение погледнете го видеото како се приготвува оваа салата.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!