НАМЕСТО КАФЕ, СЕКОЕ УТРО ЗАПОЧНЕТЕ СО ОВОЈ НАПИТОК: Го забрзува метаболизмот, ја регулира работата на цревата, и богат е со витамини!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Поволно делува на целокупното здравје на организмот.

Во последниве години често слушаме колку е важно правилното функционирање на цревата за целокупното здравје на нашиот организам, а клучниот збор што се споменува во таа прилика е пробиотиците. По дефиниција, пробиотиците се живи микроорганизми кои имаат корисен ефект врз дигестивниот систем, како и врз имунолошкиот систем.

- Advertisement -

Рамнотежата на цревната микрофлора е важна не само за да се избегне надуеност, гасови, запек и дијареа, туку и за сите други аспекти на нашето здравје. Главната состојка на овој пијалок е кефирот кој е богат со пробиотици, но и со калциум, витамин Б12 и фосфор. Затоа поволно делува на целокупната состојба на организмот.

Ако започнете со овој напиток секое утро, наместо кафе, телото ќе ви биде благодарно. А еве го рецептот:

Состојки:

  • 2 чаши кефир
  • 1 чаша излупена и сечкана краставица
  • 1/4 чаша свежи листови коријандер
  • сок од еден лимон
  • 1/2 лажичка мелен ким
  • прстофат сол

Подготовка:

Сите состојки наведени погоре ставете ги во блендер и мешајте додека не добиете изедначена смеса. И тоа е подготовката. Пијте го овој пијалок на сабајле пред да јадете било што.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!