Мусака со тиквички

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Мусаката со тиквички има неколку модификации и помошни состојки кои ја менуваат на вкус. Ова е еден од начините како може да ја направите.

Потребни состојки:

 • 500 гр Мелено јунешко месо
 • 2 Зелени тиквички
 • 2 поглеми Домати
 • 1 лажица Масло од семки од грозје
 • 1 чешне Лук
 • 2 Зелени пиперки
 • 1 Млад кромид
 • 1 Црвен кромид
 • 1 Кромид

Зачини:

 • по желба Магдонос
 • по желба Сол и бибер
 • 1 лажица Црвен пипер ( зачин )

Начин на подготовка:

На ситни коцки ги сецкате: кромидот, црвениот кромид, младиот кромид, пиперките и лукот. Тиквичките ги лупите и сецкате на тенки кругови.

- Advertisement -

Кога ќе се испржи зеленчукот на малку масло, го додавате меленото месо. Најдобро е солта и биберот да го ставите на почетокот од пржењето на месото.

Откако ќе се испржи месото ги додавате црвениот мелен пипер, исецканите и малку испасирани домати и го исклучувате шпоретот. Додавате и свеж магдонос по ваша желба, мешате убаво и ја тргате тавата од шпорет.

На веќе исецканите и наредените тиквички го ставате испржениот зеленчук и месото. Остатокот од тиквичките го редите врз месото.

Во веќе загреана рерна на 200 степени, ја ставате мусаката да се пече. Потребно време е околу 40 минути, но ако вашата рерна е премногу силна може да ставите алуминиумска фолија.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!