Мусака со печени пиперки: Лесно, брзо и заситно јадење што целото семејство ќе го обожава!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Лесно, брзо и заситно јадење што целото семејство ќе го обожава!

Состојки:

  • 500 гр мелено месо
  • 2 главици кромид
  • 10 печени пиперки, поголеми, излупени
  • 1 јајце
  • 1 павлака (180 мл)
  • 1 лажица сув зачин
  • малку сол и бибер
  • 1 чаша вода
  • 3 – 4 лажици масло

Подготовка:

Исечете го кромидот, додадете малку вода и сув зачин и оставете го да врие 15 минути да омекне. Потоа додадете мелено месо и продолжете да крчкате со малку вода. Вријте околу 20 минути, а потоа тргнете го од оган.

Вклучете ја рерната на 200 степени да се загрее. Земете огноотпорна или керамичка тава, сад и намастете ја, Земете една третина од печените пиперки, отворете ги и покријте го дното на садот со нив па ставете половина од месото, а потоа слој од пиперки и месо повторно.

- Advertisement -

Ставете ги останатите пиперки одозгора, ако имате малку помалку не е страшно. Можете да го замените средниот ред на пиперки со горенаведените компири. Изматете јајце, павлака, вода, сол, бибер и прелијте ја мусаката. Печете еден час, до час и половина, во зависност од рерната. Готово е кога ќе се фати убава кора одозгора. Послужете топло.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!