МУСАКА СО МОДРИ ПАТЛИЏАНИ: Деликатес од кујните на нашите мајки!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сигурно барем еднаш во животот сте јаделе мусака со модри патлиџани.

И ако не сте, ви предложуваме да го пробате нашиот рецепт. Спој на вкусови и оброк за уживање.

Состојки :

 • 4 модри патлиџани
 • 3 домати
 • 250 гр. мелено месо
 • 1 главица кромид
 • брашно по потреба
 • масло по потреба
 • 5 јајца
 • 500 мл млеко
 • зачин од сув зеленчук
 • малку магдонос
 • сол и бибер по желба

Подготовка:

- Advertisement -

Модрите патлиџани исечете ги на кришки а потоа посолете ги со сол и оставете да отстојат малку. Потоа извалкајте ги во јајца потоа брашно и пропржете ги во тава со загреано масло.

Во друга тава со загреано масло пропржете го сечканиот кромид. Се додаваат сечкани домати и се продожува со пржењето. Се додава мелено месо и се продолжува со пржењето уште 10 – тина минути. Се зачинува со: зачин од сув зеленчук, бибер и магдонос по желба.

Во земјена тава наредете модар патлиџан еден ред, потоа смеса од мелено месо па пак модар патлиџан и се така додека да ги потрошите состојките. Одозгора, последни се редат модрите патлиџани. Пред да ги ставите да се печат, измешајте ги јајцата и млекото па прелијте преку јадењето. Се пече во загреана рерна околу 25 минути на 250 степени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!