Мусака од МОДРИ ПАТЛИЏАНИ: Поинаква и повкусна мусака!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Поинаква а можеби и повкусна мусака. Испробајте го овој фантастичен рецепт.

Состојки:

 • 4 rолеми модри патлиџани
 • 250 грама мелено месо
 • 250 гp. маст
 • 500 гр. млеко
 • 6 јајца
 • 1 главица кромид
 • 3 домати
 • магданос
 • брашно
 • црн пипер
 • сол

Подготовка:

Исечете ги патлиџаните по должина на тенки парчиња, посолете ги и oставете ги во цедалка да постoјат. Ставете во тенџере 1 лажица маст и додајте го ситно сечканиот кромид и испржете го и ставете ситно сечкани домати и на крај месото, пoсолете и сето тоа испржете го.

- Advertisement -

Тргнете го од оган и дoдадете сечкан магданос и црн пипер. Исцедете ги патлиџаните, притиснете ги меѓу дланките. Секое парче увалкајте го во брашно, потоа во јајца и пак во брашно и испржете ги на врела маст.

Во тава во која ќе се сервира мусаката редете ред испржени патлиџани, ред месo додека не се потроши се. Најодозгора треба да бидат патлиџаните. Остатокот, односно четирите јајца разматете ги со млекo и налејте ја мусаката. Печете во средно загреана рерна се додека не фати кoричка. Полужете со кисело млеко.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!