Мрзливи црева, маснотии околу половината: Пијалок кој веднаш ги отстранува нечистотиите од телото!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

За вишокот тежина, особено за онаа околу стомакот, честопати ги обвинуваме мрзливите црева, кои спречуваат согорување на маснотии и елиминирање на нечистотиите од телото.

Нутриционистите тврдат дека постои решение и тоа е многу едноставно. Одговорот лежи во здрав коктел со сливи, кој треба да го консумирате како појадок. Обидете се да го пиете овој пијалок навечер и наутро на празен стомак.

Состојки:

  • 6 суви сливи
  • 2 лажици овесна каша
  • 1 лажица семе од лен
  • 1 лажичка какао
  • 300 мл кефир / јогурт
  • вода

Подготовка:

Истурете 100 мл вода врз сливи и ставете на оган. Кога водата ќе зоврие, оставете ги да отстојат 10 минути. Во меѓувреме, истурете овесна каша, мелен лен и какао. Додадете 300 мл јогурт или кефир.

- Advertisement -

Ситно исецкајте ги сливите и додадете во смесата, а потоа оставете го коктелот во фрижидер да отстои преку ноќ. Консумирајте го наутро на празен стомак.

Можете по избор да додадете цимет. Овој пијалок го забрзува метаболизмот, а исто така има корисен ефект врз кожата, косата и ноктите.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!