Мрзлива штрудла со јаболки – Десерт за сечиј вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој десерт може да го направите кога и да посакате. Се вика мрзлива штрудла, бидејќи не се прави од месени кори, туку тестото се замесува со мешање гриз и брашно.

Состојки:

  • 1 шолја брашно тип 500
  • 1 шолја шеќер
  • 1 шолја гриз
  • 1 кг јаболка
  • 1 шолја масло
  • 1 пакетче прашок за пециво
  • 30 гр кравји путер
  • 1/2 пакетче цимет во прав
  • 1 филџан лажички мелени ореви
  • 1 шака шеќер во прав

Начин на подготовка:

Во еден сад се мешаат брашното, гризот, путерот, шеќерот и прашокот за пециво. Од нив се замесува брашнесто тесто, важно е добро да се измешаат. Смесата се дели на две половини. Едната половина се става во плех претходно намастен со масло, а другата се остава за подоцна.

- Advertisement -

Смесата во плехот се попрскува со половина од маслото.

Јаболката се лупи и се ренда. Потоа се меша заедно со циметот и оревите и се посипува врз брашнената смеса во плехот.

Со преостанатата сува брашнена смеса се покрива филот од јаболка. На крај одозгора се попрскува со преостанатото масло.

Мрзливата штрудла се пече на умерена температура, додека не се формира убава кора.

Се служи попрскана со шеќер во прав.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!