МОЌНА комбинација што прави чуда за вашето здравје: Измешајте сода бикарбона и рицинусово масло!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Откријте во кои болести може да се примени оваа моќна комбинација.

Алергиски осип:

Измешајте 3 лажици сода бикарбона и 1 лажица рицинусово масло и нанесете ја оваа смеса на телото неколку минути пред туширање. Исплакнете го телото под млак туш. Алергискиот осип ќе исчезне.

Габи:

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и 1 лажица сода бикарбона. Нанесете ја оваа мешавина на местото погодено од габата и оставете го да отстои половина час, а потоа исплакнете ја и исушете ја кожата. Истиот рецепт може да се користи за модринки и крварење, како и за ублажување на болката во колената.

Иритација на очите:

- Advertisement -

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и половина лажица сода бикарбона. Нанесете го на капакот на окото и оставете да делува 20 минути. Исплакнете со вода. Оваа мешавина ќе ја смири иритацијата на очите, но исто така ќе ги избрише темните кругови под очите.

Подмладување на кожата:

Измешајте 1 лажичка рицинусово масло и една лажичка сода бикарбона. Масирајте ја кожата со оваа мешавина околу 3 минути, а потоа добро исплакнете ја кожата. Оваа мешавина се користи и за смирување на каква било иритација на кожата, како што се каснувања од комарци и инсекти, за подмладување на кожата на вратот, како и за отстранување на папиломите од кожата.

Доколку сакате подобар ефект врз кожата, истријте ја смесата и оставете ја да делува 20 минути, а потоа исплакнете со млака вода. Сето ова го правите пред спиење, бидејќи рицинусовото масло и сонцето никогаш не одат заедно.

Спречете го растот на брадавиците на кожата со нанесување на оваа мешавина и завиткување на брадавицата преку ноќ. Наутро, извадете го завојот и исплакнете ја кожата. Повторете го ова неколку ноќи по ред.

Болка во грбот:

Измешајте сода бикарбона и рицинусово масло во исти пропорции и намачкајте ја оваа мешавина на долниот дел на грбот. Болката ќе помине многу брзо.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!