Моќен сируп за силен имунитет – Зелени ореви во тегла со мед

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова е моќен сируп за успорена работа на штитна жлезда, слабеење и силен имунитет. Зелените оревчиња и медот се доволни за да се направи овој моќен сируп. Само со две состојки е можно да се направи сируп кој има цела низа здравствени придобивки.

Овие две состојки се: млади зелени ореви и домашен, квалитетен мед, кои заедно создаваат моќен сируп за кој вашето тело ќе биде благодарно. Имено, младите зелени ореви, кои меѓу другото се богати со витамин Ц, во комбинација со медот стануваат дел од моќната мешавина која помага во подобрување на функцијата на тироидната жлезда при нејзино бавно функционирање, прочистување на црниот дроб, желудникот и крвта, но и кај болести на грлото и респираторниот тракт.

Покрај тоа, редовното користење на сирупот ќе помогне во зајакнување на имунолошкиот систем, ублажување на симптомите предизвикани од менопауза, исто така, помага и при слабеење. Помага при намалено железо, односно при анемија, што е уште една придобивка на ова соединение.

Потребни состојки:

  • 40 млади зелени ореви
  • еден килограм квалитетен мед

Постапка:

- Advertisement -

Измијте и исушете ги младите зелени ореви, а потоа исечете ги на половинки или четвртинки. Ставете ги исечените ореви во тегла и прелијте ги со мед. Треба да бидат целосно прелиени со мед.

Почекајте малку да излезат евентуалните меурчиња воздух, протресете ја теглата малку, па затворете ја со капак. Потоа оставете ја на на светло и сигурно место да отстои 40 дена, но да не биде изложена на директно сонце подолго време.

Повремено протресувајте ја теглата, но не ја отворајте. После 40 дена медот ќе добие темна боја благодарение на лековитиот сок кој ќе го испуштат оревите. Потоа можете да ги извадите оревчињата или да го процедите сирупот и да го складирате во темна стаклена тегла.

Доколку немате тегла од нетранспарентно стакло, доволно е да ја обвиткате со алуминиумска фолија или пак, да ја чувате на темно и ладно место, и да не се изложува на светлина.

УПОТРЕБА: Доволно е да консумирате по една лажичка од препаратот секое утро на гладно, растворено со половина чаша вода.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!