МОЧИ ИЛИ ДАИФУКУ: Направете го обожаваниот ЈАПОНСКИ ДЕСЕРТ од 3 состојки!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Јапонскиот десерт мочи – топче тесто со фил – е популарен тренд на социјалните мрежи.

Десертот има необичен изглед, многу лесно се подготвува, а благодарение на разновидноста на филовите секој може да ужива во уникатниот вкус. Ќе ви кажеме што е мочи, каква врска има даифуку со тоа и од каде доаѓа конфузијата во имињата на десертите.

Во различни извори, овој десерт се нарекува поинаку. Некаде е даифуку, но во повеќето европски извори се уште е мочи. Мочи е тесто од ориз и традиционално се прави од леплив ориз, кој прво се готви, а потоа долго се толчи за да се создаде мелена маса со сладок вкус. Ова е традиционален начин на подготовка на мочи, а во современите рецепти може значително да се олесни со користење на микробранова печка.

- Advertisement -

Убавината на мочи е во едноставноста на подготовката. Овој десерт не треба да се пече, а за неговата основа – тесто доволни се четири состојки.

Состојки:

  • 160 гр слатко оризово брашно
  • 60 гр шеќер
  • 1 чаша вода
  • пченкарен скроб за да го посипете тестото
  • сладолед со различни вкусови

Подготовка:

Измешајте ги брашното и шеќерот во длабока чаша. Истурете вода и добро измешајте додека смесата не се изедначи.

Покријте ја чашата со пластична фолија и ставете ја во микробранова печка 1 минута, а потоа измешајте со жица и оставете уште 1 минута. Повторно промешајте со шпатула навлажнувајќи ја со вода за да не се залепи тестото и ставете го во микробранова печка уште 30 секунди. Потоа извадете и повторно промешајте.

Посипете пченкарен скроб на плех или даска обложена со хартија за печење. Ставете го тестото на хартија. Посипете го сукалото и тестото со скроб и нежно расукајте. Ќе треба неколку пати да го посипете со скроб за тестото да не биде премногу лепливо.

Плехот со развиеното тесто ставете го во фрижидер 20 минути. Со помош на калап исечете кругови од тестото. Тие треба да бидат со големина на топка сладолед. Извадете топка сладолед, ставете ја во средината на кругот на тестото и нежно покријте.

Мора да работите многу брзо за да не се стопи сладоледот. Потоа завиткајте ја топката во проѕирна фолија и ставете ја во замрзнувач еден час. Направете го истото со останатите кругови тесто. Пред послужување, оставете го десертот да отстои неколку минути да омекне, но да не се растопи целосно.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!