Мора да го пронајде своето место на вашата трпеза: Вака се подготвува НАЈВКУСНОТО ПРАСЕШКО месо во рерна!

Вреди да се проба:

Едноставен рецепт за подготовка на вкусно свинско месо.

Состојки:

  • помала свиња или дел од свиња (четвртина)
  • сол
  • масло
  • може малку пиво да се премачка
  • неколку летвички за потпора

Подготовка:

Посолете го месото добро и истријте го, засечете ги бутовите малку доколку е подебело и ставете сол и таму.

- Advertisement -

Ставете тенки летвички под свинското за да не се лепи месото на плехот.

Истурете малку вода во тавата.

Вклучете ја рерната на 250 степени, а потоа намалете ја на околу 170 степени C. Можете исто така да ја покриете со малку фолија, а потоа да ја извадите подоцна.

Повремено премачкувајте го месото со пиво или мешавина од масло, вода и сол. Бидете сигурни дека секогаш има вода во тавата. Кога месото е веќе сварено, не истурајте повеќе вода.

Бидете сигурни дека месото е печено така што ќе го боцнете и ако ножот влезе полека, ќе знаете дека е печено. Потребни се околу 4-5 часа убаво да се испече.

Кога ќе се испече, изладете го и исечете го на коцки и така послужете.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!