МОКА КОЛАЧ со урми и ореви: Занесен десерт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пробајте го овој занесен десерт, мока колач со урми и ореви.

Состојки:

 • 90 гр путер
 • 150 гр кафеав шеќер
 • 2 јајца
 • 1 лажичка арома на кафе
 • 175 гр пченично бело брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 175 гр сушени урми (без семка)
 • 90 гр грубо сецкани ореви
 • 175мл топла вода

Прелив:

 • 175 гр кафеав шеќер
 • 6 лажици слатка павлака
 • 125 гр путер
 • сецкани ореви за украсување

Подготовка:

- Advertisement -

Урмите крупно исецкајте ги. Подмачкајте плех со димензии приближно 26 x 16 цм со масло и ставете хартија за печење.

Ставете путер, шеќер, јајца, арома на кафе во сад за мешање и изматете. Измешајте го брашното со прашокот за пециво, а потоа додадете го на претходната маса. Мешајте додека состојките не се соединат и масата не стане мазна. На крај, измешајте ги топлата вода, урмите и ореви. Истурете ја подготвената смеса во плехот.

Печете во загреана рерна на 180 С за 45-50 минути, додека не стане сунѓересто на допир. Проверете со чепкалка за заби дали е печена.

За преливот, ставете ги сите состојки во сад, а потоа загревајте на тивок оган додека состојките не се растворат и не се соединат. Од моментот кога ќе зоврие, варете околу 10 минути.

Изладете го печениот колач, исечете на посакуваните коцки и послужете прелиено со прелив и попрскано со ореви.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!