Може да се јаде неколку денови: Најсочна оброк-салата со пилешко и една тајна состојка!

Вреди да се проба:

Ќе бидете воодушевени и изненадени од рецептот за ова вкусно јадење. Може да остане во фрижидер со денови и да го задржи својот извонреден вкус. Тајната состојка се бадемите.

Состојки:

  • Пилешки гради (околу 400 грама за две лица)
  • Мајонез
  • Сенф
  • Грст црвено грозје
  • Лимон
  • Три млади кромидчиња
  • Сецкани бадеми
  • Зачини, бибер

Подготовка:

Исечете го пилешкото на коцки и пржете. Исечете го грозјето на половина, исечете го пролетниот кромид на парчиња.

- Advertisement -

Измешајте грозје, кромид и месо, а потоа додадете мајонез и сенф до саканата густина. Зачинете со сол и бибер и посипете со сецкани бадеми.

Оваа салата се служи ладна, а можете да ја користите и како полнење за сендвичи од ‘ржан леб.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!