МОЖЕ ДА СЕ СПОРЕДИ СО ГИБАНИЦА КОЛКУ Е ДОБРА: Еве како се прави тиропита – пита со фета сирење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пробајте ја и оваа верзија на питата со сирење што ја прават претежно со фета.

Доколку ја сакате грчката кујна, тогаш не се сомневаме дека ќе ви се допадне и оваа пита. Може да одговара на вкусот на нашата традиционална пита – гибаница. Тиропита е грчка пита со фета сирење што може да се јаде за појадок, вечера или ужина. Грците јадат фета сирење на различни начини, но го ставаат и во многу јадења. Често е на нивното мени, а ако сакате додадете и спанаќ.

Состојки:

 • 500 гр кори
 • 300 гр млеко
 • 150 гр јогурт
 • 500 гр фета сирење
 • 2 средни јајца
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1/4 лажичка бибер
 • 100 мл кисела вода
 • 50 мл маслиново масло
 • 1 лажичка сол
 • сусам

Подготовка:

Корите исечкајте ги на ленти и оставете цели 8 кори. Исецкајте ја фетата, па додајте млеко, јогурт, прашок за пециво, јајца и бибер. Промешајте. Измешајте кисела вода со маслиново масло и додадете сол.

- Advertisement -

Тавата за печење подмачкајте ја со масло, па наредете ја по сите рабови со кората (вкупно 4), но така да го покрие дното на плехот, но и кората да штрчи од плехот. Секоја кора посипете ја со кисела вода и маслиново масло. И оние краеви што штрчат од плехот. Преку него се ставаат ленти од кората и малку се посипува со масло и оцет. Истурете го филот и распоредете.

Покријте со корите кои штрчат од плехот и секоја посипете ја со малку кисела вода и масло. Потоа ставете ги преостанатите 4 кори, една по една и секоја посипете ја со масло и кисела вода. Секоја кора убаво наредете ја. Посипете со сусам и прободете ја целата пита со стапче за ражен. Се пече во загреана рерна на 180 ° C околу 50-60 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!