Може да го подготват целосни почетници: Домашен леб со кашкавал!

Вреди да се проба:

Домашниот леб е секогаш повкусен од купениот, па дури и кога рецептот е лесен, полн погодок за вашата трпеза! Состојките се лесно достапни, подготовката е едноставна, а резултатот е ефикасен и вкусен!

Состојки:

 • 200 гр брашно
 • 1 јајце
 • 20 гр шеќер
 • 4 гр инстант квасец
 • прстофат сол
 • 80 мл топло млеко
 • 30 гр путер

Обложување:

- Advertisement -
 • 3 чешниња лук
 • 1 лажица мајонез
 • 1 лажица шеќер
 • Кромид
 • 13 гр путер
 • 140 гр кашкавал

Подготовка:

Измешајте ги состојките за тестото и оставете го да нарасне, а потоа формирајте кружен леб сличен на тестото за пица, само подебел. Вклучете ја рерната на 180 степени.

Изгмечете го лукот, измешајте го со мајонез, шеќер, путер и ситно исечен млад кромид. Лебот насечете го одозгора на површината но не целосно и премачкајте го со смесата и посипете со рендан кашкавал, па печете околу 15 минути или додека не се испече убаво и кашкавалот почне да се топи.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!