Модар патлиџан со печурки: Совршена идеја за денешниот ручек!

Вреди да се проба:

Уживајте во сочни и вкусни закуски со вашите најблиски.

Состојки:

  • 4 модри патлиџани
  • 400 гр сецкани печурки
  • 1 мала чаша бело вино
  • 2 лажици доматно пире
  • 200 гр рендано тврдо сирење
  • 1 кромид
  • магдонос по вкус
  • 3-4 лажици маслиново масло
  • сол по вкус
  • бибер по вкус

Подготовка:

Измијте и исечете ги модрите патлиџанина половина, извадете ја средината од нив и исечете ја на коцки. Потоа измешајте ја средината со сецкани печурки, сецкан кромид, магдонос и бело вино. Додадете маслиново масло, доматно пире, сол и бибер.

- Advertisement -

Наполнете ги модрите патлиџаните со овој фил, ставете ги во огноотпорен сад, прелијте ги со масло и печете во загреана рерна на 200 степени околу половина час. Посипете со рендано сирење пред крајот на печењето.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!