Млечни чоко коцки – Чоколадна фантазија за деца и возрасни!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Врвна торта која децата ја обожаваат.

Состојки:

 • јајца 6
 • шеќер 6 лажици
 • брашно 6 лажици
 • какао 4 лажици
 • топла вода 6 лажици
 • прашок за пециво 1 кесичка

За фил:

 • млеко со 2,8% мм 1 литар
 • густин 100 гр
 • шеќер 5 лажици
 • бело чоколадо 100 гр
 • путер или маргарин 250 гр
 • шеќер во прав 100 гр

За прелив:

 • млечно чоколадо 200 гр
 • млеко со 2,8% мм 5 лажици
 • маргарин 150 гр

Начин на подготовка:

- Advertisement -

Јајцата се матат заедно со шеќерот. Измешајте брашно, прашок за пециво и какао, додадете ги во изматените јајца и сè заедно измешајте.

Додадете вода и соединете ја масата, па истурете ја во поголем плех обложен со хартија за печење. Се пече на 180 степени околу 20 минути, а кога е готово се сече кората на два дела.

Од литар млеко се одвојуваат 150 милилитри и се мешаат со густинот и шеќерот. Во преостанатото млеко додадете го белото чоколадо и оставете да зоврие, а потоа додадете го млекото со густинот и варете додека не ја добиете потребната густина.

Кога ќе се излади додадете го изматениот маргарин со шеќерот во прав. За преливот варете ги чоколадото, шеќерот, млекото и маргаринот додека не се соединат состојките.

Кората премачкајте ја со бел фил, па со преливот, ставете уште една кора и повторете ја постапката.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!