МИНИ ПИЦИ кои се прават дури да трепнете: Класичен рецепт кој сите го сакаат!

Вреди да се проба:

Вкусни мини пици се идеални за моменти кога немате премногу време да подготвите храна.

Состојки:

  • 1 пакување кори
  • 150 гр сирење
  • 1 јајце
  • 100 мл млеко
  • 100 гр шунка
  • 1/2 прашок за пециво
  • масло
  • кечап
  • малку кашкавал
  • оригано

Подготовка:

Изматете ги јајцата со млеко и додадете раздробено сирење. Премачкајте шест кори со сирење, млеко и масло. На последната обложена кора во долниот дел, распоредете ја ренданата шунка и неколку лисја шунка низ целата кора. Одозгора ставете малку кечап и оригано.

- Advertisement -

Малку свиткајте ги краевите и завртете ги корите во ролат, а потоа исечете ги во ролнички со остар нож. Наредете во подмачкана тава. Одозгора додадете го остатокот од сирењето и ренданиот кашкавал.

На крај, додадете малку повеќе кечап. Печете на 200 степени Ц.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!