Мини крофни со кисело млеко: Највкусно тесто без јајца и прашок за пециво!

Вреди да се проба:

Идеално кога немате многу време и сакате вкусен оброк.

Состојки:

  • 350 гр брашно
  • 300 гр кисело млеко
  • 1 полна лажичка сода бикарбона
  • 4-5 лажици свежо млеко
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажичка сол
  • масло за пржење

Подготовка:

Истурете сода бикарбона во кисело млеко и оставете ја да се активира. Брашното просејте го во сад и измешајте го со шеќерот и солта. Истурете го зголеменото кисело млеко и измешајте малку, додавајќи свежо млеко, лажица по лажица, додека не добиете меко лепливо тесто.

- Advertisement -

Загрејте го маслото на умерена топлина и извадете го мекото тесто со лажица, и со друга лажица истурете го во маслото. Крофните можете да ги обликувате и рачно, доколку добро ги намастите.

Пржете ги крофните додека не добијат златна боја, а потоа извадете ги на кујнска крпа. Откако ќе се оладат малку, посипете со шеќер во прав или послужете со џем, ако сакате слатки крофни. Доколку сакате солено, послужете ги со сирење, сувомеснато, кисело млеко, јогурт …

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!