МИНИ КРОФНИ НА СТАР НАЧИН: Секоја баба го имаше овој рецепт во тетратката – меки и миризливи, ве враќаат во детството!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Најбрзиот рецепт за мини крофни.

Крофните се слатко кое сите го сакаме и нивниот мирис најчесто не потсетува на безгрижните детски денови. Нашите баби најмногу ни ги правеа за време на летниот и зимскиот распуст. Се јадат со џем, крем или шеќер. Тестото лесно се подготвува, потребни ви се само неколку основни состојки за да ги оживеете спомените. Пробајте го овој рецепт за винтиџ мини крофни.

Состојки:

  • 250 гр брашно
  • 2 јајца
  • 100 гр кисела павлака
  • 1 ванилин шеќер
  • 2 лажици маслиново масло
  • половина кесичка прашок за пециво
  • малку сол
  • масло за пржење
  • шеќер во прав

Подготовка:

- Advertisement -

Во сад измешајте ги брашното и јајцата, шеќерот, павлаката, маслото, пецивото, солта и сè измешајте во мазно тесто. Расукајте го тестото до дебелина од половина сантиметар.

Исечете го тестото на ленти од 10 на 3 сантиметри и секоја лента врзете ја во машничка. Лентите можете да ги виткате во круг, или по желба. Се пржат во длабоко загреано масло. Се вадат на хартиена салфетка и се валкаат во шеќер во прав.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!