МИНИ ЕЛКИ: Најубавите новогодишни колачиња готови за миг!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Време е да започнете со подготовка на празнични колачи. Овие мини колачи ќе ја разубават секоја трпеза.

Состојки:

За тесто:

  • 100 гр бадемово брашно
  • 100 гр шеќер во прав
  • 85 гр белки
  • 85 гр шеќер
  • 1/2 лажичка сол
  • 1/4 лажичка екстракт од ванила

За фил:

  • 100 гр пудинг од ванила
  • 90 гр крем сирење
  • 30 гр сирење маскарпоне
  • 30 гр шеќер во прав

Подготовка:

- Advertisement -

Измешајте ги во блендер бадемовото брашно и шеќерот во прав. Добиената смеса пресејте ја и оставете ја на страна.

Белките изматете ги заедно со прстофат сол, а потоа додадете го шеќерот и продолжете со матење додека не добиете цврста пенеста смеса. Во белките додадете ја ванилата и малку зелена боја за колачи и продолжете да мешате. Убаво измешајте да се соединат состојките и истурете ги двете смеси во шприц за колачиња.

Обложете го плехот со хартија за печење и истурете ја смесата. Направете кругови со различни големини. Добро протресете ја тавата и печете на 150°C околу 15-18 минути.

Изматете ги пудингот заедно со крем сирењето и маскарпоне, па додадете го шеќерот во прав. На работ на добиените кружни колачи се става тенок слој фил, со виткање и се филува со декоративни ѕвездички.

Потоа истурете го филот во средината, па новиот колач, повторно филувајте го со ѕвезда, наполнете го и наредете го така додека не направите елка. Потоа украсете со украсни монистра и ставете малку фил и одозгора со едно декоративно зрно.

Во продолжение погледнете го видеото каде е објаснета целата постапка.

Извор: Sensa

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!