МИЛКА КОЦКИ: Брзо, вкусно, сочно, освојува за миг!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Разубавете го денот со овој прекрасен десерт за кој и не ви теба многу време за подготовка.

Состојки:

кора

 • 5 јајца
 • 5 лажици шеќер
 • 200 гр мелени ореви
 • 3 лажици брашно
 • 1 кесичка прашок за пециво

прелив за кора:

 • 500 мл вода
 • 250 грама шеќер
 • 1 ванилин шеќер
- Advertisement -

фил:

 • 500 мл слатка павлака
 • 400 гр млечна чоколада
 • 100 гр чоколадо за готвење

Подготовка:

Се матат јајцата со шеќер, се додаваат оревите, брашното и прашокот за пециво и лесно замесете. истурете во длабок плех и печете на 200 C околу 15 минути.

Можете да го направите најпрвин преливот за да биде ладен кога ќе го употребите. На оган ставете вода, шеќер и ванилин шеќер, сварете ја смесата, осатвете да поврие неколку минути и тргнете. Кога кората ќе се испече и излади, полијте ја со претходно сварениот прелив кој веќе се изладил.

За филот, загрејте ја слатката павлака, додадете ја млечната чоколада, мешајте се додека чоколадото не се растопи и да згусне кремот (не смее да зоврие). Потоа прелијте ја кората, оставете ја да се излади и да се стегне, можете да ја ставите во замрзнувач половина час.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!