Мешана салата со зеленчук и овошје – Одлична за слабеење!

Вреди да се проба:

Целерот е богат со витамин Ц, а нутриционистите препорачуваат да се јаде во комбинација со моркови или дури и јаболка. Ако сакате да изгубите тежина, мора да ставите целер во неа. Најдобро е да се подготват салати кои ќе бидат замена за вечера или салати за закуски. Оваа салата е полна со витамини и здрави состојки.

Состојки:

  • 1 корен од целер
  • 1 кисело јаболко
  • 1 морков
  • 1 грст ореви или печени бадеми;

Прелив:

- Advertisement -
  •  2 лажици сенф
  • 3 лажици маслиново масло
  • сол
  • црн пипер
  • сок од 1 лимон
  • 1 лажица мед.

Подготовка:

Изрендајте целер, јаболко и морков и измешајте.

Направете прелив од сенф, маслиново масло, мед, сол и бибер и сок од лимон.

Прелијте го зеленчукот и овошјето. Измешајте и додадете бадеми. Послужете.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!