МЕШАНА КИСЕЛА САЛАТА за во зима: Највкусна салата која сите ќе ја сакаат!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Подготовка на кисели краставички, салата која сите ја сакаме.

Состојки:

Пресол, основна смеса:

  • 5 литри вода
  • 1 л бел алкохолен оцет 9%
  • 7 лажици шеќер
  • 7 лажици сол
  • 1 лоза 10 гр
- Advertisement -

Зеленчук 10 кг. Можете да го промените изборот на зеленчук. Ние употребивме:

  • 3 кг карфиол
  • 3 кг краставици
  • 2,5 кг зелка
  • 1,5 кг пиперка
  • Ловоров лист и зрна бибер

Подготовка:

Исчистете го зеленчукот и исечете го на парчиња по ваша желба како сакате да го консумирате. Наредете во тегли или кофа или буре. Измешајте ги сите состојки за пресолот. Потоа зеленчукот прелијте го со пресолот до врвот на теглата. Одозгора ставете по еден-два листа ловор, и неколку зрна бибер. На врвот од теглата ставете мрежа и цврсто затворете ја.

Салатата оставете ја на темно и топло место околу 15 дена. После тоа чувајте ја на ладно и темно место. Рок на траење до една година, доколку не се потроши. Салатата е готова за употреба по 15 до 20 дена.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!