МЕСОТО ЗАМЕНЕТЕ ГО СО ЈАЈЦА: Ефтино јадење кое брзо се подготвува!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кога немате идеја што да подготвите, можете да направите брз ручек со варени јајца, сирење и спанаќ. Да, нема месо, но подеднакво е вкусно и заситувачко.

Ручек без месо многумина дури и не го сметаат за оброк. Но, таков ручек може да ве засити и да биде подеднакво вкусен како и оној со месо. За ова ќе ви требаат спанаќ, варени јајца и сирење. Лесно и брзо се прави, па затоа е идеално решение доколку се вратите уморни од работа или ако мразите да готвите. Исто така, за такви денови кога би сакале да јадете вкусно, но да не потрошите многу време, добри се и тестенините. Брзо подгответе го ова јадење и послужете со парче леб.

Состојки:

  • 4 млади кромидчиња
  • 300 гр спанаќ
  • 4 варени јајца
  • 150 гр бело сирење (фета)
  • 200 гр тврдо сирење
  • оригано, сол, бибер, зачинета пиперка

Подготовка:

На малку масло пропржете го сечканиот кромид, па додадете го спанаќот и пропржете уште 2-3 минути. Зачинете со бибер и зачинета пиперка. Се пржи уште 30 секунди и се трга од шпорет.

- Advertisement -

Истурете ја смесата во тавата која е пемачкана дното. Наредете ги јајцата, исечени на половина. Помеѓу јајцата ставете парчиња бело сирење. Посипете ги со зачинета пиперка, оригано и рендано тврдо сирење. Се пече во загреана рерна на 180 ° C околу 20 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!