Месна ролада со варено јајце: Идеално јадење за ручек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку имате вишок варени јајца за Велигден еве како да ги искористите. Предлог ручек за сочен ролат од месо, идеално јадење за ручек во недела.

Состојки:

 • 700 гр мелено месо
 • 5 парчиња варено јајце
 • 1 јајце свежо
 • 1 кромид, црвен
 • 1 чешне лук
 • 2 парчиња леб
 • 2 дл кравјо млеко
 • 1 лажица сенф
 • 1 лажичка црвен пипер во прав
 • 2 лажици трошки од леб
 • 10 парчиња сланина

Подготовка:

Омекнете го лебот во млеко и исцедете го. Додадете мешано мелено месо, мелен лук, сецкан кромид пржен на масло, црвен пипер, јајце, сол и бибер и се добро измешајте. Калапот куглоф премачкајте го масло и наредете го целиот со парчиња сланина и префрлете го вишокот сланина  преку работ.

Потоа ставете половина од смесата во калап која ја подготвивте. Излупете ги петте тврдо варени јајца и наредете ги на смесата. Покријте ги со другата половина од мешавината на мешано мелено месо и потоа покријте го со сланината која ви излегуваше преку рабовите на куглофот.

- Advertisement -

Премачкајте го со масло и ставете го во рерна на 200С. Покријте со фолија. По 35 минути, извадете ја фолијата, премачкајте го со сенф и посипете со трошки од леб, па вратете во рерна да се запече уште десетина минути.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!