МЕРКИ ВО ЧАША, Се мешаат и се добива ВОЗДУШНО ТЕСТО: Солен мафин со сирење!

Вреди да се проба:

Ова фантастично воздушно пециво е меко следниот ден, и ако сакате, можете да додадете шунка внатре за побогат вкус.

Без разлика дали се работи за слатки или солени мафини, тие секогаш исчезнуваат веднаш штом ќе се стават на трпезата. Поради нивната брза подготовка и само неколку состојки, тие се вообичаен избор за појадок или вечера.

- Advertisement -

Состојки:

  • 4 јајца
  • 2 чаши брашно
  • 1 чаша јогурт
  • 1/2 чаша масло
  • 1 лажичка сол
  • 1 прашок за пециво
  • 200 гр сирење
  • се користи чаша од 200 мл

Подготовка:

Изматете ги јајцата и потоа додадете јогурт и масло. Потоа додадете брашно, прашок за пециво и сол, изматете добро и на крај додадете распарчено сирење.

Промешајте и истурете во калапи, т.е. корпи за мафини. Печете на 180 ° C околу 30 минути. Доколку сакате можете да го печете тестото во плех.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!