МЕРКИ во ЧАША: Божиќни колачиња со лешник и карамела – мини грицки со многу сочен фил!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овие мини закуски ќе ви ги разубават празниците.

Состојки:

Мерката е чаша од 250 мл:

 • 1 чаша меко брашно
 • 2/3 чаша шеќер
 • 1/2 чаша какао
 • 110 гр путер
 • 1 жолчка од јајце
 • 2 лажици млеко
 • 100 гр крупно сечкани печени лешници
 • 1 белка

Полнење:

 • 100 гр лешник карамела
 • 1 лажица млеко
 • 50 гр млечно чоколадо

Подготовка:

- Advertisement -

Во еден сад се ставаат омекнатиот путер, шеќерот, жолчките, млекото, просеаното брашно и какаото. Мешајте малку со миксер, без да го вклучите, да не се разнесе брашното и потоа малку вклучете го. Завршете го мешањето со рака.

Оставете во тој сад да отстои половина час во фрижидер. Ако го оставите да отстои подолго, покријте го со кеса. Обликувајте топчиња со големина по желба. Во тавата ставете хартија за печење.

Со вилушка изматете малку белка, па секое топче спуштете го во белките, па во лешниците и наредете го во плех за печење. Стиснете го секое топче со прст. Се пече во загреана рерна на 180 степени 15 минути.

Колачињата се меки кога ќе ги извадите. Веднаш поправете ги дупките и оставете да се изладат. Растопете ги карамелата и млечното чоколадо. Додадете млеко во карамелот и стопете го на тивок оган во микробранова печка, додека не се растопи.

Направете го истото со млекото. Оставете ги и нив да се изладат. Ако го оставите карамелот долго, ќе се стегне. Потоа повторно малку во микробранова печка. Пополнете ги колачињата со полнењето кое го направивте. Оставете го филот да се стегне!

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!