Мек пченкарен леб: Вкусна и здрава замена за белиот леб!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој леб е навистина нешто прекрасно. Меко е како навистина да јадете колач, а не леб, а го освојува и вкусот и прекрасната жолта боја.

Тестото за леб е фантастично, не се лепи за раце кога го месите и е исклучително лесно за работа.Верувајте, нема да можете да му одолеете на уште топло, само извадено од рерна.

Состојки:

  • 250 гр меко (мазно) пченично брашно
  • 150 гр пченкарно брашно
  • 1/2 кесичка (5 g) сув квасец
  • 1/2 кесичка (6 g) прашок за пециво
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 150 мл млеко
  • 50 мл вода
  • 50 мл масло

Подготовка:

- Advertisement -

Во еден сад измешајте ги сите суви состојки: двата вида брашно, сув квасец, прашок за пециво, шеќер и сол. Ако сакате леб со неутрален вкус, додадете една кафена лажичка сол и шеќер како што пишува во рецептот, а ако сакате да доминира солениот вкус, додадете 1,5 лажичка сол.

Сега истурете топло млеко (загреано во микробранова печка, но внимавајте да не се загрее многу), како и млака вода, а потоа масло и прво добро измешајте сè со миксер за храна и соединете, а потоа со рака замесете ситно мазно тесто.

Ќе добиете фантастично тесто кое не се лепи и убаво се одвојува од садот. Формирајте го во топка, оставете го во сад и покријте го со кујнска крпа, па оставете го да одмори и стаса 30 минути.

Подгответе плех со димензии 25 × 10 cm (или слично) и обложете ја со хартија за печење. Од тестото оформете лепче и префрлете го во калапот, по желба со остар нож исечете го на неколку места и оставете го да отстои уште 30-40 минути, за да нарасне уште малку. Можете да печете без калап, само така што тестото ќе го формирате во лепче и ќе го префрлите во обичен плех или може да биде кружен леб… по желба.

Загрејте ја рерната на 250 степени. Кога ќе го ставите веднаш намалете ја загреаната рерна на 200 степени и ставете го лебот да се пече околу 25 минути, додека убаво порумени по желба. Оставете го лебот малку да се излади и можете да го исечете веќе млак и да уживате во неговата мекост и вкус.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!