Мек леб од лук со жалфија и пармезан: Шири прекрасна арома во вашиот дом!

Вреди да се проба:

Нема арома што може да направи дом пријатeн како свежо печен леб. Да не зборуваме за задоволството што го чувствува човекот кога јаде топол леб. Рецептот што го избравме е исклучително лесен за месење, па дури и лице кое никогаш не меси леб во животот ќе успее да го стори тоа.

Состојки:

За тесто:

- Advertisement -
 • 275 гр бело брашно
 • 80 гр рендан пармезан
 • 3/4 лажиче сол
 • 80 мл млако млеко
 • 10 гр квасец
 • 1 лажица мед
 • 2 јајца
 • 2 лажици стопен путер

За полнење:

 • 100 гр путер
 • 2 лажици лук, ситно сецкан
 • 1 лажица свежа жалфија, ситно сецкана
 • листови жалфија за украсување
 • брашно за посипување

Подготовка:

Направете го тестото мешајќи ги сите суви состојки во сад. Направете на средината дупче и додадете ги јајцата, стопениот путер и медот и промешајте се за да направите тесто.

Месете го тестото на лесно набрашнета површина околу 5 минути или додека не биде хомогено, мазно и еластично.

Вратете го тестото во садот и покријте го со фолија за да не се исуши. Оставете го да нарасне додека не се зголеми двојно по големина. Времето зависи од собната температура, но ќе трае околу 40-90 минути.

Во меѓувреме, стопете го путерот во соодветна чинија и додадете лук и сецкана жалфија. Не пржете го лукот, само додајте го на стопениот путер. Тргнете веднаш настрана за да се олади.

Откако тестото ќе се зголеми, расукајте го на малку набрашнета површина. Најдобра опција е да се обидете да му дадете редовна правоаголна форма со димензии од околу 20*35 см.

Раширете го намазот од лук на кората, темелно размачкајте го од крај до крај. Оставете малку путер за да го намачкате лебот одозгора.

Завиткајте ја кората на кратката страна. Исечете го ролатот на 6 еднакви парчиња. Подмачкајте соодветен плех за печење и наредете ги парчињата внатре, оставајќи најмалку 2 прста помеѓу нив. Размачкајте ги лепчињата со путерот одозгора и украсете ги секој со еден лист жалфија.

Покријте ја тавата со фолија или друга тава и оставете ги лебовите да стасаат околу 30-40 минути.

За тоа време, загревајте ја рерната на 180 ° C без вклучен вентилатор. Откако ќе нараснат лебчињата, ставете да се пече. Печете ги околу 30 минути или додека не поруменат одозгора.

Извадете ја тавата и оставете лебовите малку да се изладат, ако имате волја и трпеливост да ги почекате.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!