Мексиканска салата одлична за прослави

Вреди да се проба:

Одлична салата што може да се послужи како главно јадење или предјадење. Мексиканската салата се прави исклучиво од зеленчук и сама по себе е посна.

Оваа салата освежува со убави бои и ароми и многу лесно се подготвува. Обидете се да ја направите и уживајте во нејзиниот вкус.

- Advertisement -

Состојки:

  • 4 поголеми печени пиперки
  • 200 гр печурки
  • 200 гр праз
  • 200 гр конзервирана слатка пченка
  • 200 гр црвен конзервиран грав
  • сол, масло, оцет ..

Подготовка:

Празот исечен на прстени пржете го на масло и додадете ги шампињоните исечени на листови. Кога ќе се испржат, тргнете ги од оган, додадете сол во исчистената и исечена пиперка, пченка, грав, оцет и додадете повеќе сол и добро измешајте.

Можете да ги зголемите димензиите по потреба. Лута пиперка може да се додаде ако сакате.

Салатата е многу вкусна, изгледа убаво и е и погодна за прослави посебно за слави во пости.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!