Мексиканска касерола со пилешко месо – Незаборавен вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Касеролите се всушност најневеројатниот начин да се готви во големи количини и да го погодите сечиј вкус во само една тава. Од нив исто така ќе ви останат превкусни остатоци за следниот ден или два.

Пробајте ја оваа хранлива и ултра вкусна мексиканска касерола. Никогаш нема да го заборавите нејзиниот вкус!

Состојки:

- Advertisement -

(за 8 порции)

 • 250 гр. киноа
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 кромид
 • 3 зелени пиперки
 • 700 гр. пилешки стек
 • 150 гр. црвен грав (тегла или конзерва)
 • 3 суп. лаж. зачин чили
 • 1 лажичка ким
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка црн бибер
 • 1 шолја рендана моцарела
 • 8 лажица доматно пире
 • 2 лажица кисела павлака или хопла за готвење

Подготовка:

Во голем сад (тенџере) ставете ја киноата и 2 чаши вода и оставете ја да зоврие. Намалете ја температурата на готвење, покријте го садот со капак и оставете да се вари 15 минути.

Тргенет го тенџерето од рингла и оставете го да отстои, покриено, околу 5 минути. Со тоа киноата е сварена и подготвена за употреба.

Во тава за пржење, загрејте го маслиновото масло на средна температура. Додадете го кромидот и пржете го додека не омекне – околу 5 минути. Додадете го пилешкото и динстајте го на повисока температура околу 15 минути (самото месо ќе испушти малку течност во која ќе го динстате).

Додадете чили, ким, сол и црн пипер. Продолжете да динстате додека пилешкото не биде целосно приготвено, околу 4 до 5 минути. Додадете го црвениот грав и доматното пире и динстајте уште 1 дополнителна минута. Додадете ја павлаката или хоплата за готвење, промешајте добро и тргнете ја тавата од оган.

Во голема тава за печење ставете ја претходно приготвената киноа и распространете ја рамномерно по дното на тавата. Додадете ја смесата со пилешкото месо врз киноата. Промешајте добро со лажица додека смесата не се соедини целосно со киноата и на крај, израмнете убаво со лажица.

Додадете ја ренданата моцарела врз касеролата и печете 15 минути на 190 степени, односно сè додека сирењето не се растопи и добие жолтеникава боја.

Декорирајте со свеж магдонос и парчиња авокадо.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!