Меко како облак, НЕСТВАРЕН ВКУС: Леб печен во тава со една здрава тајна состојка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Се подготвува поинаку од „обичните“ лебови, но подеднакво е вкусно – ако не и повкусно! Иако сите сме навикнати да печеме леб во рерна, пробајте го овој од тавата – нема да зажалите! Лесно се подготвува, а содржи и кефир, природен пробиотик кој многу добро влијае на здравјето на цревата.

Состојки:

  • 450 гр брашно
  • 10 гр квасец
  • 150 мл топла вода
  • Лажичка шеќер
  • Лажичка сол
  • 150 мл кефир
  • Масло за подмачкување

Подготовка:

Прво, истурете го брашното и солта во садот, направете дупка на средина.

Во посебен сад истурете млака вода, квасец и шеќер, измешајте, па истурете ја во шуплината што сте ја направиле во брашното и оставете го да стаса.

- Advertisement -

Потоа додадете кефир, измешајте добро и обликувајте го тестото во топка. Оставете да се крене на топлина околу еден час.

Извадете го тестото на набрашнета површина, измешајте го малку, а потоа намачкајте поголема тава. Ставете го тестото во тава, лесно притиснете го со рацете од горе за да го разредите малку, покријте го и оставете го да стои десетина минути.

Потоа ставете ја тавата покриена на тивок оган, пржете околу еден час, свртете на другата страна и оставете уште десет минути.
Пријатно јадење!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!