МЕКИ ПОГАЧИ СО ВKУС НА ЛУК И ТОПЕНО СИРЕЊЕ: Вакво нешто нема да најдете во пекара, ќе ве освои на првиот залак!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пробајте го овој рецеп, гарантираме дека нема да зажалите!

Тие се меки и воздушни, а кога ќе ги каснете – ве очекува изненадување! Топло сирење што се растегнува!

Полнети колачи со моцарела и лук навистина ќе ве освојат уште при првиот залак. Подгответе ги за појадок, вечера или скара. Која комбинација и да ја одберете, нема да зажалите!

Состојки:

 • 250 гр брашно
 • 1 лажичка инстант сув квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 125 мл (1/2 чаша) топло млеко
 • 1 големо јајце
 • малку сечкан млад лук
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка лук во гранули
 • 3 лажици путер
- Advertisement -

Фил:

 • 2 свежа моцарела
 • сол
 • бибер
 • магдонос

Прелив:

 • 2 лажици путер
 • 1 јајце
 • пармезан
 • трошки од леб

Подготовка:

Брашното се просејува, се додава шеќерот и квасецот растворен во топло млеко, се додава изматеното јајце, малку сечканиот млад лук, солта и лукот во гранули. Малку промешајте и додадете го омекнатиот путер. Мешајте додека убаво да се соединат сите состојки и да добиете меко тесто (малку лепливо). Покријте со чиста крпа и оставете да нарасне.

Моцарелата исечкајте ја на парчиња, па зачинете со сол, бибер и магдонос по вкус и измешајте. Тестото измешајте го со миксер за храна, па истресете го на набрашнета површина. Додадете брашно и измешајте, па обликувајте го малку и оставете уште малку да нарасне.

Се сече на 16 парчиња и од секое се обликува топче. Во средината на секое ставете парче моцарела и формирајте колач. Наредете ги во тавче подмачкано со масло.

Измешајте 2 лажици растопен путер и половина изматено јајце. Со смесата премачкајте ги колачите, па посипете со пармезан и лебни трошки. Се пече 25 минути во загреана рерна на 180 степени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!