МЕКИ ЛЕПИЊИ СО КЕФИР И ЗЕЛЕНЧУК: Тестото не се меси, се прават исто како палачинки!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Домашните лепчиња со кефир и зеленчук се подобри од оние купени во продавница.

Домашниот леб или лепчиња се секогаш подобар избор од оние од продавница, но не сте секогаш расположени да го замесите тестото. Затоа ви предлагаме рецепт за меки лепињи со кефир и зеленчук кои се подготвуваат слично како палачинки. Можете да ги јадете сами или со некој сос. Овие лепчиња успеваат за секого, не треба да сте искусна домаќинка, а вкусот е фантастичен.

Состојки:

 • 250 мл кефир
 • 1 лажичка шеќер
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 1/2 лажичка сол
 • 1 лажица масло
 • 2 јајца
 • 130-140 гр брашно
 • 100 гр тврдо сирење
 • 1 домат
 • 80 гр шунка
 • млад кромид

Подготовка:

Во кефирот додадете шеќер, сода бикарбона, сол, масло и јајца, па изматете. Истурете го брашното и добро измешајте.

- Advertisement -

Потоа додадете ги исечканите домати кои сте ги издлабиле во средината, сечканата шунка и младиот кромид, како и ренданото сирење. Добро измешајте. Во загреаната тава истурете по една лажичка од смесата и печете ја од двете страни.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!