Меки како душа: Пирошки со месо!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пирошките се популарна брза храна низ целиот свет. Иако рецептот за пирошки со месо не е еден од најбрзите, пирошките се едни од највкусните – крцкава кора однадвор и меко, воздушно тесто одвнатре, полнето со зачинет фил.

Состојки:

Тесто:

 • 550 гр брашно “тип 400”
 • 100 гр густ јогурт
 • 20 гр свеж квасец
 • 1 лажиче шеќер
 • 2 лажици масло
 • 1 лажиче сол
 • 250 мл млака вода

Фил:

 • 250 гр мелено говедско месо
 • 1 главица кромид лук
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица доматно пире
 • 1 лажица мелена пиперка
 • 1/4 лажиче бибер
 • 1/2 кафена лажичка сол
 • масло за пржење

Подготовка:

- Advertisement -

Наведените мерки се за 12 пирошки долги 14 см по пржењето.

Подготовка на филот: Загрејте го маслото во тава на тивок оган, а потоа додадете ситно исечен кромид и пржете го неколку минути. Додадете мелено месо и продолжете да крчкате уште 15 минути. Често мешајте.

Додадете сол, бибер, мелен пипер и доматно пире, промешајте и тргнете го од оган. Покријте ја тавата и оставете полнењето да се излади целосно.

Подготовка на тесто: Истурете 2/3 од брашното во поголем сад, а остатокот ќе го додадете додека мешате. Додадете сол и измешајте. Додадете го свежиот квасец над брашното, а потоа додадете густ јогурт. Додадете шеќер, млака вода и масло. Промешајте со лажица и продолжете да мешате рачно во сад, додавајќи малку од преостанато брашно. Пренесете го тестото на набрашнета работна површина и завршете го месењето.

Ставете ја компактната и нелеплива топка од тесто во чист, подмачкан сад, покријте ја со проѕирна фолија и оставете 30 минути на топло место да нарасне.

Подготовка на пирошки: Нараснатото тесто префрлете го на набрашнета работна површина и развлечете го со дебелина до 1 см со сукало без мешање. Измерете и обележете правоаголници со димензии 12 х 8 см, а потоа исечете ги со остар нож. Соберете го остатокот од тестото, измешајте и повторете ја постапката.

Ќе добиете 12 правоаголници, за 12 пирошки.

Поделете го филот од месо на 12 еднакви делови. Ставете го филот на средина од секој правоаголник и цврсто поврзете ги рабовите на тестото со штипкање, потоа заоблете со тркалање на работната површина. Наредете ги формираните пирошки на набрашнет плех, а потоа покријте ги со најлонска фолија за да не се исуши тестото.

Истурете масло за пржење во тавата и загревајте го на умерен оган. Важно е огнот да не биде силен, така што пирошките нема да изгорат однадвор и нема да останат непечени одвнатре.

Ставете пирошки во врелото масло по редоследот по кој ги формиравте. Пржете ги и провртувајте ги неколку минути, додека не поруменат и не се зголемат во големина. Ако не сме сигурни дали пирошката е пржена одвнатре, исечете ја првата и, врз основа на тоа, заклучете колку време е потребно за добро пржење и дали температурата на маслото е соодветна.

Пржените пирошки ставете ги на хартиена крпа. Тестото е такво што маслото не продира во пирошката, туку останува на крцкавата кора. Најдобри се додека се топли и свежи, затоа послужете ги веднаш, со јогурт или сиренце.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!