МЕКИ И ВОЗДУШНИ МИНИ МЕКИЦИ: Брзо се приготвуваат а дури и утредента се свежи!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку сакате јадења од тесто, ви предлагаме мини меки мекици кои се прават набрзина.

Топлите воздушни меки пецива не потсетуваат на детството, а најчесто сите ги јаделе за појадок, со чаша јогурт. Пробајте ја и мини верзијата, доброто кај ова пециво е што е навистина лесно за правење. Нема мешање на тестото и чекање да одмори, само измешајте ги состојките и ставете ги со лажица во врелото масло. Брзо, лесно и вкусно пециво никој не одбива, а може да се јаде и во слатка варијанта на пр. со џем.

Состојки:

  • 200 гр јогурт
  • 1/3 лажичка сол
  • 3 јајца
  • 2 лажици кисела павлака
  • 1 лажичка прашок за пециво
  • 150 гр брашно

Подготовка:

- Advertisement -

Јајцата се матат, па се додаваат солта, павлаката, јогуртот и се соединуваат со миксер. Потоа прелијте го просеаното брашно со прашокот за пециво и измешајте.

Истурете го тестото во кеса за замрзнување и исечете го едниот агол да направите дупче. Ставете многу масло за пржење во тавче и добро загрејте го. Стискајки ја ќесата по малку, истискувајте тесто во тавата и пржете или ако сакате можете да го ставите во сад и да вадите од тестото со лажичка.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!