Мекици Лангош: Научете како да направите вкусно тесто според оригинален унгарски рецепт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Лангош е познат специјалитет од унгарско тесто. Ги нарекуваат „унгарски мекици“, а како што се проширува и надградува кујната, во основниот рецепт може да се додадат јогурт, пире од компири, павлака и сирење. 

Состојки:

 • околу 1 кг брашно
 • 40 гр свеж квасец
 • 3 лажици масло
 • 700 мл млака вода
 • 2 лажички шеќер
 • 1,5 лажички сол
 • масло за пржење

За премачкување:

 • 2 чешниња лук
 • 3 лажици масло
- Advertisement -

Повеќе:

 • 400 гр павлака
 • 400 гр рендано сирење (кое било)
 • сол

Подготовка:

Истурете млака вода, шеќер, масло, квасец во сад и измешајте. Постепено додавајте брашно и сол. Месете меко тесто, покријте го и оставете го на топло да стаса ситно. Месете го тестото и направете помали топчиња. Покријте ги да отстојат уште малку, само чекајте да се загрее маслото.

Истегнете ја секоја топка со рацете и натопете ја во врело масло. Пржете од двете страни додека не заруменат, а потоа извадете ја на салфетка за да исцеди вишок маснотии. И така се до крајот, додека не ги испржите сите мекици.

Ситно изрендајте или исечкајте го лукот и измешајте го со маслото и премачкајте ги мекиците додека се уште се жешки.

Потоа богато намачкајте ги со павлака, сол и посипете со сирење.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!