МЕКИЦИ СО СУСАМ: Шупливи и меки!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сусам мекици, меки како душа.

Состојки:

  • 500 мл вода
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажица сол
  • 40 g свеж или 10 g сув квасец
  • 50 мл масло
  • околу 1 кг меко брашно
  • 100 мл млеко
  • 100 гр сусам (може да се комбинира и со лен)
  • масло за пржење

Подготовка:

Додадете квасец и шеќер во топла вода, измешајте и оставете околу 10 минути. За тоа време подгответе ги другите состојки. Во водата и квасецот додадете околу 500 грама брашно. Додадете масло, речиси целото масло (оставете малку да се премачка тестото) и сè убаво замесете со рака.

Полека додавајте го останатото брашно и се измешајте или месете со рака додека не се добие еднолично, нелепливо тесто. Го премачкуваме тестото со маслото што го оставивме, повторно замесуваме и веднаш го вадиме тестото на масата и месиме додека маслото не се вклопи во тестото.

- Advertisement -

Кога тестото ќе почне да се лепи, додадете брашно, расукајте го и поделете го тестото на 8 до 10 дела. Со 8 ќе биде поголемо, со 10 помалку меко. Секој дел од тестото обликувајте го во топка и ставете го на набрашнета површина. Посипете ги топчињата со брашно одозгора, покријте ги со крпа и оставете да нараснат 30 минути (може и подолго).

За мешање употребивме околу 900 грама брашно, а остатокот до килограм се посипува на масата. После тоа, секое топче потопете го во млеко, држете го одозгора, долната страна потопете ја во млеко, протресете ја и потоа во сусам. Се става на набрашнета маса и се расукува на дебелина од 5-10 мм и се сече на 4 или 6 дела по желба. Така направете со сите топки.

Оставете ги да отстојат додека го загреваме маслото. Истурете многу масло во тавата. Можете да користите и помало тенџере за да користите помалку масло. Загрејте помеѓу висока и средна топлина. Страната што беше горе, сега долу, ја ставаме во маслото и пржиме до златножолта боја. Испржените мекици ставете ги на салфетка да се исцеди вишокот маснотии.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!