МЕКА И МИРИЗЛИВА: Домашна пита полжав полнета со сирење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пита што ќе ве освои при првиот залак.

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 1 лажица сол
 • 100 мл масло
 • 4 јајца
 • 330 мл млеко
 • 40 гр свеж квасец
 • 1 лажичка шеќер

Фил:

 • 400 гр сирење
 • 200 гр маргарин
 • 1 јајце
 • 1 јајце за премачкување, сусам

Подготовка:

Додадете сол, масло, јајца и млеко во брашното. Активирајте го квасецот, потоа додадете го во брашното и замесете тесто. Покријте со крпа и оставете да одмори 40 мин. Месете го тестото и развлечете го на набрашнета работна површина. Тестото треба да го расукате во правоаголна форма и да го премачкате со растопен маргарин.

- Advertisement -

На остатокот од маргаринот додадете рендано сирење и јајце и измешајте се убаво. Ставете од тој фил на едниот крај од правоаголникот што го премачкавте со маргарин и замотајте лесно двапати. Потоа исечете по должина. Пото пак ставете од филот и пак замотајте и пак исечете.

ја така постапката се додека не ја потрошите кората и филот. Потоа завитканите ленти ставете ги во плех за печење подмачкан со маргарин во круг и на секоја лента надоврзете ја следната лента, така ќе добиете форма полжав. Премачкајте со јајце и посипете со семе од сусам. Печете околу 40 минути на 180 степени.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!