Мезе салата со зелка и пипер

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оваа салата е одличен предлог за сите кои многу сакаат кисела зелка и ја јадат често во изобилство. Има неколку рецепти за мезе салата со зелка, а денес ќе споделиме еден од нив.

Маринирана кисела зелка со блага пиперка е лесно да се подготви. Ја приготвувате навечер, а веќе утрото може да се јаде!

- Advertisement -

Но, секогаш излегува подеднакво бело, крцкава, миризлива и слатко кисела.

Салата од зелка со бабурки

СОСТОЈКИ:

  • 5 кг зелка
  • 1 кг моркови
  • 1 кг кромид
  • 1 кг блага пиперка
  • 250 ml 9% оцет
  • 250 мл растително масло
  • 250 гр шеќер
  • 180 гр сол
  • 5-6 зрна црн пипер.

ПОДГОТОВКА:

Насечете ја зелката на ситно и исецкајте го кромидот на тенки полу прстени. Изрендајте ги морковите и насечете ги по должина на тенки ленти пиперките.

Во зовриената вода додадете сол, шеќер и сончогледово масло во. Гответе додека да птоврие. Тргнете го од оган и додадете го оцетот. Со тоа маринадата е подготвена.

Доколку сакате оцетот, може да го замените со други маринати, како добар конзерванс, но тоа секгаш дава друг вкус на маринадата и често е неуспешно. Откако ќе решите да направите зимници за зимата без оцет, не заборавајте за беспрекорна подготовка на теглите и капачките: тие треба да бидат стерилизирани, па дури и повнимателно од вообичаеното, со цел 100% да се исклучи можноста за потекување на капачките и пропуштање воздух.

Измешајте го зеленчукот, додадете бибер и ставете го сето тоа во тегли. Истурете ја салатата во маринадата додека сè уште е топла. Потоа ставете ја салатата во фрижидер и оставете ја да отстои 12 часа.

Благодарение на мала количина оцет, салатата од зелка со бибер може да се чува во фрижидер долго време, но ве уверуваме дека обично се јаде многу побрзо!

Бон апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!