МЕД ОД ТИКВА: Вистински мелем за вашиот црн дроб, а еве и како да го направите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Како и многу видови мед, медот од тиква се користи и за медицински цели.

Полињата на примена на овој мед се многу разновидни. Најефективен е во лекувањето на заболувања на црниот дроб и бубрезите. За многумина овој мед е вреден, бидејќи ефикасно помага во исфрлањето на штетни материи и лекување на болести на уринарниот тракт. Одличен е за иритирачка кашлица.

Благодарение на благото лаксативно и диуретично дејство, медот од тиква е одличен при запек и разни болести на дебелото црево. Воедно, поради високата содржина на витамини и каротин, овој мед е одличен засилувач на имунитетот и општата виталност. Помага во борбата против зголемен холестерол, атеросклероза, го намалува отокот на срцева слабост. Употребата на мед од тиква се препорачува и за дебелина.

Состојки:

  • 1 зрела жолта тиква
  • шеќер

Подготовка:

- Advertisement -

За да подготвите мед, потребна ви е една зрела жолта тиква. Сè што треба да направите е да го отсечете горниот дел и да ја извадите внатрешноста (семиња и влакна). Во големиот отвор што се добива треба да истурите шеќер, секаков вид, по ваша желба. Количината зависи од големината на тиквата и треба да ја наполни до горе.

Врвот го поклопуваме со отсечениот врв и го оставаме десет дена на ладно место. Тиквата најдобро е да ја ставите во поголем сад, бидејќи со текот на времето ќе омекне и тешко ќе ја преместите.

За тоа време, шеќерот ќе се раствори во сокот од тиква. Штом шеќерот се раствори, отстранете го капакот и истурете ја добиената течност во стаклен сад. Ако случајно му се фатила мувла на капакот на тиквата, не треба да се грижите. Во тој случај, направете дупка на дното на тиквата и низ неа истурете го медот во садот.

Најдобро е да го чувате медот во фрижидер во чиста стаклена тегла со капак. Рок на траење е околу еден месец. За да го зачувате подолго, можете да го варите додека не се згусне, но во овој случај се губат дел од корисните состојки.

А како ќе го искористите овој мед е ваш избор. Можете да засладите чај со него, можете да го консумирате самостојно 2-3 пати на ден, по 2-3 лажици, можете да го користите како прелив за палачинки или можете да измислите своја варијанта, се зависи од вашата фантазија. Конзумирајте го онолку долго колку што сакате. Доколку не е доволно, можете наеднаш да подготвите поголема количина од 2-3 тикви.

П.С. Ако случајно не можете (или не ви се допаѓа) да консумирате мед направен од шеќер, наполнете ја содржината на тиквата со вистински пчелен мед.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!