Мед и јаткасти плодови за зајакнување на организмот во студените зимски денови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

И медот и јаткастите плодови се многу здрава храна.

Научниците одамна докажаа дека содржат голема доза на важни витамини и минерали, па поволно делуваат на човечкото тело, а нивната мешавина помага да се ослободите од многу опасни болести.

За да ја подобрите работата на внатрешните органи и целиот систем, треба почесто да јадете мед со ореви. Ќе ви помогне и ако сте под емоционален стрес или работите напорна физичка работа.

- Advertisement -

Како да подготвите мешавина од мед и ореви.

Оваа смеса воопшто не е тешка за правење, а подготовката е исклучително лесна.

  • Измешајте 500 гр мед со 500 гр ореви и додадете сок од еден лимон. Добро измешајте и истурете во стаклена тегла.

Употреба: За деца постари од 3 години – 1 лажичка два пати на ден.
За возрасни: 1-2 лажици три пати на ден.

Зошто треба да јадете мед и јаткасти плодови

Кога редовно јадеме мед и јаткасти плодови, во нашето тело се случува следново:

  • Ако сте страдале од главоболка, ќе помине.
  • Ја нормализира работата на дигестивниот систем. За да се ослободите од запек, почесто јадете ја оваа слатка смеса.
  • Помага за побрзо закрепнување од породувањето.
  • Медот и јаткастите плодови се незаменливи за здравјето на жените бидејќи содржат супстанции кои го подобруваат протокот на крв во органите во карлицата, а со тоа го зголемуваат либидото.
  • Кај мажите ја зголемуваат потенцијата.
  • За зајакнување на имунитетот – доволно е да јадете мала количина од смесата секој ден. Ако веќе сте настинати, тоа ќе ви помогне брзо да се ослободите од затнат нос и болки во грлото.
  • Доколку патите од анемија, јадете ги овие намирници бидејќи содржат железо, цинк, манган и железо.
  • Медот и оревите ги стабилизираат метаболичките нарушувања.
  • Препорачливо е да јадете повеќе од овие намирници при интензивна ментална работа, кои ја подобруваат концентрацијата.
- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!