Медицинско растение: Како да направите ликер од липа!

Вреди да се проба:

Липа во природата, може да се најде како едно дрво, и често се засадува како група дрвја со цел украсување паркови. Подолу ви донесуваме рецепт за ликер од липа.

Состојки:

 • 1 литар гроздова ракија
 • 4 гр цвет од липа
 • 10 гр кора од дуња
 • 1 стапче цимет
 • 1 стапче ванила
 • 1 морско оревче

Подготовка:

Исецкајте ги растенијата на ситни делови, исечкајте ја кората од дуња и ставете се во стаклена тегла заедно со ракијата, па оставете така најмалку 20 дена. Протресете еднаш или двапати на ден.

- Advertisement -

По 20 дена, исцедете ја содржината додека не добиете проѕирна течност, ставете во шише и оставете да отстои уште најмалку два месеци пред употреба.

Липа, или нејзините цвеќиња и лисја, се исклучително лековити поради високата концентрација на фитонутриенти, особено флавоноидите. Цветот од липа содржи железо, калциум, витамин Ц, танин, гликозиди, соли од манган и есенцијални масла. Липата има навистина широк спектар на здравствени вредности.

Докажани лековити својства на липата се:

  • го намалува крвниот притисок
  • лечи анемија
  • ја чисти крвта и бубрезите
  • чајот е исклучително добар за настинки, грип и респираторни заболувања
  • лечи хронична и спазматична кашлица
  • за смирување (релаксира напнати нерви и дава добар сон)
  • лечи епилепсија
  • спречува пневмонија
  • лекува од песок во бубрегот
  • ги отстранува брчките и пегите од кожата на лицето
  • спречува опаѓање на косата
  • изгореници и рани треба да се исплакнат и премачкаат со чај
  • ја подобрува столицата
- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!