Вкусна медитеранска пита – Лесна и едноставна за подготовка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Повторно нешто вкусно и малку необично од нашата кујна. Ваше е само да изберете кога ќе го приготвите.

Состојки:

 • 550 г брашно
 • 250 мл млеко
 • 1 јајце
 • 50 г путер (растопен)
 • 1,5 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 1/2 коцка свеж квасец
 • малку рузмарин (истолчен) (за посипување)
 • малку сув лук (за посипување)
 • малку маслиново масло (за премачкување)
 • 1 жолчка (за премачкување)

Начин на подготовка:

Од состојките за подготовка на пита замесетемеко тесто. Покријте го со крпа и оставете го на топло да нарасне (барем дупло).

- Advertisement -

На набрашнета површина, тесто расукајте во голема округла кора. Намачкајте ја со маслиново масло, посипете со рузмарин и сув лук.

Со помош на ноже за сечење пица, надолж, исечете лентички (со иста ширина). Земете една лентичка и свиткајте ја во ролат. Ставете ја на почеток на другата лента и продолжете да ја виткате лентата во ролат. Постапката повторете ја со останатите ленти тесто.

Кога веќе ќе ви биде тешко да го виткате тестото во ролат, тестото оставете го на набрашнета повриша и лентите виткајте ги околу.

Во меѓувреме, рераната загрејте ја на 200 степени. Питата оставете ја на топло (додека се загрева рерната) малку дан нарасне. Непосредно пред печење, намачкајте ја со жолка и оставете ја да се пече околу 20 до 30 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!