МАШКА ТОРТА: Мезе или лесно јадење кое ќе го правите почесто!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Послужете ја оваа солена торта како предјадење, а идеална е за собирање на друштвото со кригла пиво или чаша вино.

Состојки:

Смеса за палачинки:

  • 2 јајца
  • 1 лажичка сол
  • 0,5 л млеко
  • 1 дл масло
  • 2 дл минерална вода
  • 20 гр + повеќе бело брашно ако има потреба
  • по желба, заменете дел од брашното со брашно од пченка

Фил за полнење:

  • 500 гр меко сирење
  • 2 лажици павлака (може и повеќе)
  • малку сол
- Advertisement -

Додатоци на филот: пршута, сланина, кулен, чајна, шунка, врат, печурки, кисели краставички, кромид, свежа или кисела пиперка, магдонос, власец

Подготовка:

Измешајте ги јајцата, солта, маслото, млекото, половина брашно и минерална вода во малку погуста смеса за палачинки. Доколку е потребно, додадете брашно малку по малку додека не ја добиете вистинската густина на тестото. За да го направите вкусот поинтересен, заменете дел од белото брашно со брашно од пченка или хељда.

Печете малку подебели палачинки на топла тава со поголем дијаметар (28-30 см) со само капка масло. Оставете да се олади. Подгответе го филот додека ладат палачинките.

Исечете ги сите производи од месо што сакате да ги користите на тенки парчиња (ако веќе не сте ги купиле исечени). Исечете краставици и печурки, исечкајте ги и измешајте ги пиперките, кромидот и магдоносот.

Измешајте го сирењето, павлаката и малку сол. Оставете 1/4 од смесата за да ставите врз колачот. Остатокот ќе биде фил за палачинките. Ставете ја првата палачинка на чинија за торта. Ставете фил во дебел слој па потоа наредете ред од една или повеќе видови месо, исто така густо по целата површина. Покријте со палачинка. Повторете го ова до потрошување на состојките. Ставете онолку палачинки за колку што ќе имате фил. Најодозгора завршете со палачинка.

Целата торта премачкајте ја со смесата со сирење што претходно ја одвоивте. Украсете со додатоци по желба. Колачот чувајте го во фрижидер додека не го сервирате.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!