МАРЦИПАН лубеници: Еве како да ја направите оваа интересна слатка!

Вреди да се проба:

Ако обожавате марципан, ова е идеална торта за вас.

Колачот лубеница изгледа многу убаво и интересно, ако сакате марципан, сигурно ќе ви се допадне.

- Advertisement -

Состојки:

  • 300 гр мелени бадеми
  • 150 гр шеќер во прав
  • една поголема белка од јајце
  • зелена боја
  • црвена боја
  • лажичка афион

Подготовка:

Измешајте ги состојките и поделете ги на 2 дела. Во едниот дел ставете малку зелена боја, а во другиот малку црвена и лажичка афион. Поделете ги црвените и зелените делови на 3 дела. Направете топчиња од црвените делови, а зелените растегнете ги во круг.

Ставете го зелениот дел на хартијата за печење, за да не се лепи, и на средина на зелениот дел ставете црвена топка и убаво затворете ја. Оставете еден час во фрижидер, исечкајте ги лубениците и уживајте.

Можете и сами да ги бланширате сировите бадеми истурете ги со топла вода, оставајќи ги да отстојат некое време, а потоа излупете ги еден по еден. Кога ќе ги излупите сите, можете да ги ставите во рерна околу 10 минути на 50 °, да се исушат малку.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!