МАРС ТОРТА: Сладок десерт кој се топи во уста!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Едноставно и многу вкусно!

Состојки:

 • 3 Јајца
 • 80 гр шеќер
 • прстофат сол
 • 30 мл Растително масло
 • 50 мл млеко
 • 80 гр брашно
 • 20 гр Какао
 • 1 лажиче прашок за пециво

Фил карамел:

 • 150 гр Шеќер
 • 70 гр Путер (добро изладен)
 • 100 гр Крем павлака  33-36%
 • прстофат сол

Фил мус:

 • 100 гр Темно чоколадо
 • 100 гр Млечна чоколада
 • 100 гр слатка павлака
 • 60 мл млеко или вода
 • 10 гр Инстант желатин
 • 260 гр павлака 33-36% масленост
- Advertisement -

Глазура:

 • 150 гр Млечна чоколада
 • 30 гр Растително масло

Подготовка:

Јајцата, шеќерот и прстофат сол, убаво изматете ги додека не се добие густа и лесна маса. Потоа се додава 30 мл раст масло, млеко, брашно, какао и прашок за пециво и се се меша во мазна убава смеса. Смесата ставете ја во подмачкан кружен плех со дијаметар од 20 см и печете во загреана рерна на 180°C 25-30 минути. Поделете ја кората на три дела.

За филот со карамел, стопете шеќер на средна топлина потоа тргнете на страна и додадете го путерот кој е добро изладен и крем павлака со поголема масленост и малку сол. Убаво измешајте и изладете.

За мусот, стопете ја чоколадата темната и млечната и додадете слатка павлака, убаво измешајте и оставете ја смесата да се излади. Потоа измешајте малку вода или млеко со желатинот и оставете да делува 7-10 минути. Измешајте ја изладената павлаката па додадете ја чоколадната смеса. Желатинот стопете го во микробранова па додадете го во смесата и се убаво измешајте.

За глазурата стопете ја млечната чоколада и додадете 30 гр растително масло. Сега наредете ја тортата. Ставете една кора на подлога на која ќе ја направите тортата па премачкајте ја кората со млеко, потоа ставете од филот мус, па врз него фил карамел и повторно малку фил мус. Потоа друга кора потопена со млеко, фил мус, карамел, фил мус… И така натаму до потрошување на материјалот. Завршете со кора. Оставете така тортата да се излади 4-6 часа, а потоа прелијте ја со глазурата која сте ја подготвиле.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!