МАРИНИРАНИ СВИНСКИ РЕБРА : Месото е толку сочно што се лепи за прстите, а тајната е во маринадата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Почестете се себеси и вашето семејство со гурмански специјалитет како од најдобриот ресторан.

Свинските ребра се специјалитет кој најчесто го јадеме во рестораните, но сега можете лесно и едноставно да ги направите дома. Тајната е во маринадата во која месото се остава 12 часа, или преку ноќ, а потоа се пече во рерна. Вака подготвени, можат да бидат главно јадење на празнична или празнична трпеза, а ќе бидат толку вкусни што ќе ги правите повторно и повторно.

Состојки:

 • 1,5 кг свински ребра
 • половина кафена лажичка гранулиран лук
 • 1 лажичка сол
 • половина лажичка коријандер
 • бибер
 • 4 лажици соја сос
 • 3 лажици кечап
 • 2 лажици масло
 • 1 лажичка мед
 • 1 лажичка сенф
 • 2 супени лажици сок од лимон

Подготовка:

- Advertisement -

Во сад измешајте лук, сол, коријандер, бибер, соја, кечап, масло, сенф, мед, сок од лимон. Сè убаво измешајте, па прелијте ги свинските ребра и убаво измешајте со раце за да биде рамномерно распоредена маринадата.

Покријте го садот со фолија и оставете ги ребрата во фрижидер 12 часа. Наредниот ден ставете ги на плех и печете на 220 ℃ 40 минути покриени со фолија, потоа извадете ја фолијата и печете на 200℃ уште 20 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!